Nyhetsarkiv

Nytt på lokalfronten

Är du eller ditt företag i behov av nya lokaler?

Här hittar du ett urval av de lokaler som vi har tillgängliga.

Ta kontakt med oss så hjälper vi dig.

Nyhetsarkiv27 dec, 2012Länk till artikeln

 

Korridor E, Britsen, snart klar för inflytt

I skrivande stund finns det 1 rum kvar att anmäla intresse på. Mer information om Britsen finner du här. Här hittar du våra lediga studentbostäder hittar du här.

Nyhetsarkiv14 dec, 2012Länk till artikeln

 

Hyresförhandlingen för 2013

Höjningen gäller bostads- och studentlägenheter

  • Förråd och lokaler med förhandlingsklausul höjs med 2,3%
  • Alla typer av bilplatser höjs med 10:-/mån
  • Nyproduktion Vitsippan (Britsarvet)och Argentum (Galgberget) höjs inte 2013

Exempel på din nya hyra:
Betalar du idag en hyra på 3 500:- blir höjningen 63 kr.
Betalar du idag en hyra på 5 000:- blir höjningen 90 kr.
Betalar du idag en hyra på 7 500:- blir höjningen 135 kr.

Nyhet!
Om du går in på ”Mina sidor” på Kopparstaden.se så kan du se din hyresförändring.

Den nya hyran gäller från och med 1 januari 2013.

Kopparstaden AB
023-458 00
kundcenter@kopparstaden.se

 

 

Nyhetsarkiv14 dec, 2012Länk till artikeln

 

Hyresförhandlingen för 2013 nu klar

  • Höjningen gäller bostads- och studentlägenheter
  • Förråd och lokaler med förhandlingsklausul höjs med 2,3%
  • Alla typer av bilplatser höjs med 10:-/månNyproduktion Vitsippan (Britsarvet)och Argentum (Galgberget) höjs inte 2013

Exempel på din nya hyra:

Betalar du idag en hyra på 3 500:- blir höjningen 63 kr.
Betalar du idag en hyra på 5 000:- blir höjningen 90 kr.
Betalar du idag en hyra på 7 500:- blir höjningen 135 kr.

Nyhet!
Om du går in på ”Mina sidor” på Kopparstaden.se så kan du se din hyresförändring.
Den nya hyran gäller från och med 1 januari 2013.

Kopparstaden AB
023-458 00
student@kopparstaden.se

 

Nyhetsarkiv14 dec, 2012Länk till artikeln

 

Korsord Bo. nr 3 2012

Grattis du finurlige som klurade ut alla ordflätor i Bo´s korsord.

De tre som vinner biobiljetter är följande:

Fyra biljetter: S-G Steinholtz, Sturegatan 35

 Tre biljetter: Elin Engström, N:a Järnvägsgatan 20 F

 Två biljetter: Christina Nordström, Herrhagsvägen 237

Biljetterna hämtar du i Bobutiken på Stora Torget, -välkommen in!

Nyhetsarkiv12 dec, 2012Länk till artikeln

 

Nya priser för vatten

From årsskiftet justeras priset på vatten.

Kallvattenpriset förblir oförändrat på 20 kr/m3 medan priset på varmvatten höjs till 59 kr/m3 till följd av taxeändringar.
Det nya priset träder i kraft den 1 januari 2013.

Nyhetsarkiv12 dec, 2012Länk till artikeln

 

Studentkontoret fredag 7/12

Kontoret håller öppet 11-13 med anledning av utbildning av vår personal.

Nyhetsarkiv5 dec, 2012Länk till artikeln

 

Ny rutin för dig som är medlem i hyresgästföreningen

Från och med 2013 betalas Hyresgästföreningens medlemsavgift direkt till Hyresgästföreningen. Detta innebär för dig som hyresgäst att ingen avgift kommer att finnas på hyresavin för januari. Hyresgästföreningen har under hösten varit i kontakt med berörda hyresgäster. Har du några funderingar kring betalning av medlemsavgiften, kontakta gärna Hyresgästföreningens medlemsregister på telefon 0771-443 443.

Nyhetsarkiv30 nov, 2012Länk till artikeln

 

Com Hem - ny leverantör av Kabel-TV hos Kopparstaden.

Du som idag har basutbudet via kabel-TV kommer fortsättningsvis kunna se samma kanaler efter bytet av leverantör. Den enda du behöver göra är en ny kanalsökning.

Com Hem kommer att informera om sitt kanalutbud och vilka erbjudanden som finns i god tid innan bytet av leverantör sker och hos dem kan du göra nya val av TV-kanaler.

Basutbudet från Com Hem ser ut enligt följande:

Svt 1, svt 2, svt 24, svt barn, kunskapskanalen, tv4 & Com Hem tv.

Övrigt kanalutbud hittar du på www.comhem.se

För frågor angående de TV-kanaler samt abonnemang du har i dagsläget hänvisas till din nuvarande kabel-TV-operatör.

ComHem blir ny leverantör av Kabel-TV med start från februari 2013.

Tidpunkten för när just ditt hus får Com Hem på kabel-TV kommer att meddelas.

 

Nyhetsarkiv28 nov, 2012Länk till artikeln

 

Försäljning av lägenheter

De områden som valts ut är delar av Tallbacken och Herrhagen, totalt 434 lägenheter, med adresserna:

Herrhagsvägen 217-243
Tallbacksvägen 4, 6, 8, 9 och 11
Polhemsvägen 11, 13 och 17

Motivet för att sälja är att klara finansiering av fortsatt nyproduktion och ökat underhållsbehov.

– Vi har valt ut väl fungerande, attraktiva områden som vi tror kan inbringa ett bra pris. Samtidigt har vi värnat om vårt utbud, i båda områdena kommer vi ha kvar en stor andel av lägenheterna, säger VD Pernilla Wigren.

Styrelsen har en tuff kravbild på tänkt köpare, de ska vara långsiktiga, seriösa och ha förvaltning av hyresrätter som affärsidé. Vidare måste priset vara det rätta.

- Om kraven uppfylls säljer vi, annars avbryter vi processen, säger Kopparstadens ordförande Walter Johansson.

Till hjälp i processen har en mäklare anlitats, Catella.

– Vi uppskattar förtroendet och ser fram emot att hitta en riktigt bra köpare till fastigheterna. Många som förvaltar våra pensionskapital söker långsiktigt stabila investeringar och då är hyresfastigheter lockande. Vi ser också ett ökat intresse för orter utanför storstadsregionerna. Alternativt hittar vi en lokal köpare som kan marknaden och som ser synergier med befintligt fastighetsbestånd, berättar Anders Nordvall, uppdragsansvarig på Catella.

– Vi förstår att detta kan väcka frågor hos hyresgästerna. Efter styrelsemötet informerade vi samtliga berörda hyresgäster och på måndag har vi bjudit in till informationsmöten i de två områdena, avslutar Pernilla Wigren.

Frågor till Kopparstaden ställs till:

Pernilla Wigren
VD Kopparstaden AB
Telefon: 023-458 58
E-post: Pernilla.Wigren@kopparstaden.se

Frågor till mäklaren ställs till:

Jonas Lindell
Catella Corporate Finance
072-221 32 43.

Vanligt förekommande frågor hittar du här. Ställ gärna frågor via vår Facebooksida, där fler kan ta del av svaren.

Nyhetsarkiv22 nov, 2012Länk till artikeln

 

Kopparstaden får ny Bobutik

Kopparstadens Bobutik flyttar från Trotzgatan till Stora torget. I de nya lokalerna i Stadshuset får Bobutiken nu ett centralare läge med hela 195 kvadratmeter – nästan tre gånger så stort som i de gamla lokalerna. Nu kan hela Kopparstadens marknadsavdelning samlas under samma tak, och med större styrka kan vi nu även erbjuda lunchöppet.

Ett mer centralt läge med bättre öppettider, starkare bemanning och större utställningsyta – det låter väl bra?

Du träffar oss i nya Bobutiken vardagar mellan kl 10,00 - 17,00.

På telefon når du oss from flytten kl 10,00-12,00 resp 14,00-16,00.

Besök oss under  invigningen den 19 november kl. 10–18.

Vi bjuder på fika och tävlingar!

Frågesport på Facebook. Svara på ett antal frågor och gilla vår Facebooksida så är du med och tävlar om en trave biobiljetter. (Gäller under öppningsdagen 19 November).

Vinn köpoäng! Kom in i Bobutiken och fyll i och lämna din lott så är du med och tävlar om nya, fräscha köpoäng.

Vinn på att vara smart! Anmäl autogiro & e-faktura under November så är du med och tävlar om en månadshyra.

Nyhetsarkiv19 nov, 2012Länk till artikeln

 

Bästa jobbet 2012 – tävlingen om Dalarnas attraktivaste arbetsplats!

Kopparstaden kan stolt meddela att vi gått till final i tävlingen Bästa jobbet 2012 i kategorin stora företag. Det värmer och visar att vårt arbete för att våra medarbetare ska känna sig viktiga, sedda och behövda har gett frukt. Du kan hjälpa oss att vinna tävlingen genom att gå in på och rösta på Kopparstaden. Nu fortsätter vårt arbete med att bli en ännu bättre arbetsplats.

 

I början av 2013 utses vinnaren och vi som jobbar vid Kopparstaden arbetar hårt och håller dessutom våra tummar för att vi ska bli den bästa arbetsplatsen 2012!

Nyhetsarkiv14 nov, 2012Länk till artikeln

 

Bobutiken flyttar, -vi håller stängt

Torsdag 15/11 resp Fredag 16/11 flyttar vi Bobutiken.

Dessa två dagar håller vi därför Bobutiken stängd.

Du når Marknadsavdelningen per telefon och mail följande tider dessa dagar.
Torsdag: 9,00-12,00, 13,00-16,00
Fredag:   9,00-12,00

Välkommen till oss i nya lokaler på Kristinegatan 15, Stora Torget måndag den 19 november.

Nyhetsarkiv13 nov, 2012Länk till artikeln

 

Individuell mätning av elförbrukning i Herrhagen

Som en följd av detta rapporteras att diverse elbolag har säljare i området, där vissa av dessa tänjer på sanningen onödigt mycket för att få dig som kund att teckna avtal.

Det finns ingen risk att du som hyresgäst i Herrhagen blir utan elektricitet mer än den specifika dag då konverteringen i ditt hus sker.

Fördelarna för dig som blir din egen elkund är flera, här följer ett axplock:

• Du kan nu välja din egen elleverantör.

(om du inte gör något val blir du automatiskt kund hos Dalakraft)

• Den första oktober i år  trädde en ny lag i kraft som gör att du kan teckna elavtal där din förbrukning mäts per timme.
(läs mer här). 

• Du kan ta del av fler tjänster som olika elleverantörer kan erbjuda.

• Du får fler rättigheter både gentemot elnätsägaren och elleverantören som konsument enligt Ellagen.
(läs mer här). 

 

 

Nyhetsarkiv13 nov, 2012Länk till artikeln

 

Hiff tog hem pokalen

I lördags spelades Indoor Soccer tournament på lugnet. Hiff vann finalen över Los Mosjhadas med 5-2. Samtliga resultat finner du här.

Nyhetsarkiv12 nov, 2012Länk till artikeln

 

Studentservice får besök

På torsdag, den 8 November, kommer 5 personer från Öbos studentavdelning för att få del av hur vi jobbar med studentbostadsfrågor. Förutom att ta del av vårt arbetssätt ska de också hälsa på hemma hos några studenter på B kasern samt Britsen.

Nyhetsarkiv7 nov, 2012Länk till artikeln

 

Ändrade öppettider fredag 2 november

Nyhetsarkiv1 nov, 2012Länk till artikeln

 

Information för dig med extra kanalpaket hos Tele2

Inför övergången till Com Hem som TV-leverantör är det viktigt för dig som idag har tilläggstjänster hos Tele2 att kolla vad som gäller för just dig. Läs mer här.

Nyhetsarkiv31 okt, 2012Länk till artikeln

 

Öppettider Studentkontoret

Torsdag 1:a november är studentkontoret öppet 13-16 och fredag den 2:a 09-12.
Välkommen!

Nyhetsarkiv31 okt, 2012Länk till artikeln

 

TV-övergången i februari

I brevet skriver Tele2:

"inom en snar framtid stängs dock kabel-tv ned i ditt hus och ni måste istället ansluta er till Kopparstadens bredbandsnät för att få tillgång till Tv via fibernätet".

Detta är något som inte stämmer, utan du som idag har grundutbudet via kabel-tv kommer vid övergången att behöva göra en ny kanalsökning på din befintliga Tv.
Har du Kabel-Tv med tilläggspaket rekommenderar vi dig att ta kontakt med din nuvarande leverantör eller med ComHem 0771-55 00 00  om du är nyfiken på vad de har att erbjuda.

Mer information om Tv inom Kopparstaden hittar du här.

Nyhetsarkiv24 okt, 2012Länk till artikeln

 

Visning Vitsippan

De platser som fanns till torsdagens visning är fullsatta och vi har inte möjlighet att ta emot fler bokningar denna dag.

Istället erbjuder vi dig att komma lördagen den 27 november antingen kl 10,00 eller 11,00.

Anmälan på samma premisser som tidigare via mail eller telefon 023-458 16 alt 023-458 66.

Välkommen.

Nyhetsarkiv24 okt, 2012Länk till artikeln

 

Spelschema fotboll

Spelschemat är nu klart och publicerat här. Första matchen spelas kl 1030 Lördagen den 10 november. Varmt välkommen till höstens höjdpunkt uppe på Lugnet!

Nyhetsarkiv23 okt, 2012Länk till artikeln

 

Järnets gästlägenhet nyrenoverad

From 1 november kan dina gäster åter bo i den nyrenoverade gästlägenheten på Sturegatan 41 B.

Du bokar via Bokningstelefon 0709-99 32 81.
Uppge namn, adress, lägenhets- och telefonnummer så blir du uppringd.

Välkommen!

Nyhetsarkiv22 okt, 2012Länk till artikeln

 

Visning Vitsippan

Nyhetsarkiv19 okt, 2012Länk till artikeln

 

10 lag anmälda - fullt!

Det här gick snabbt! Indoor Soccer 2012 har nu 10 lag anmälda. Spelschema och mer information till de deltagande lagen kommer att publiceras här på hemsidan samt mailas ut till alla lagledare så snart det är klart.

Nyhetsarkiv18 okt, 2012Länk till artikeln

 

9 lag anmälda

Endast plats för 1 lag till finns till "Indoor Soccer 2012". Skynda dig att anmäla ditt lag om ni vill vara med!

Nyhetsarkiv18 okt, 2012Länk till artikeln

 

Nya studentbostäder på Britsen

Vill du bo i en ny och fräsch studentbostad? Nu har vi släppt de nyrenoverade rummen i korridor E på Britsen. Planerad inflytt är Januari 2013. Mer information om Britsen finner du här.
Du hittar lägenheterna här. 

Nyhetsarkiv17 okt, 2012Länk till artikeln

 

Bobutiken stängd tisdag 23 oktober

Nyhetsarkiv16 okt, 2012Länk till artikeln

 

Visning Vitsippan

Vi har möblerat en av lägenheterna på Vitsippan. En trea på sjätte våningen på Norra Järnvägsgatan 5. Torsdag den 25 oktober vill vi gärna träffa dig och visa upp lägenheten. Mellan kl 13-18 finns vi på plats och pratar nytt & fräscht boende.

Anmäl att du kommer och vilken tid du vill komma senast onsdag 24 oktober via mail här eller per
telefon 023-458 16 alt 023-45866.

Är du intresserad och vill veta mer om Faluns nyaste 55+ -boende är du såklart också välkommen. "Växthuset" som vi kallar det ligger alldeles bredvid och ser identiskt ut.

Välkommen!

Nyhetsarkiv15 okt, 2012Länk till artikeln

 

Försäljning i vårt bestånd

Motivet till att sälja är att möjliggöra nyproduktion utan att öka vår redan höga skuldsättning. På nästa styrelsemöte den 21/11 kommer ett förslag på vilka fastigheter som ska sälja att presenteras. Om styrelsen säger ok så kommer vi börja informera berörd personal, hyresgäster och Hyresgästföreningen samtidigt som själva säljprocessen inleds.

Ett av våra krav vid försäljning är det inte handlar om att ombilda till bostadsrätter. Du som hyresgäster kommer att bo kvar med samma avtal och villkor men med ny hyresvärd.

 

 

Nyhetsarkiv15 okt, 2012Länk till artikeln

 

7 anmälda lag

Mindre än 1 vecka har gått sen det blev möjligt att anmäla sitt lag till "Indoor Soccer 2012". Redan nu har 7 lag anmält sig. Vill ditt lag vara med? Anmäl dig här.

Nyhetsarkiv15 okt, 2012Länk till artikeln

 

Indoor Soccer 2012

Lördagen den 10 november går Kopparstaden och Dala studentkårs årliga fotbollsturnering av stapeln. Mer information och anmälan finner du här.

Nyhetsarkiv10 okt, 2012Länk till artikeln

 

Värmen i din lägenhet

Vad kan jag göra själv för att få det varmare?
Du kan själv hjälpa till att behålla värmen i din bostad genom att till exempel placera soffan eller andra större möbler en bit bort från elementen, så att de inte hindrar värmen från att sprida sig i rummet. En annan värmetjuv kan vara att det hänger gardiner framför elementet. Ett annat tips är att inte vädra för långa stunder åt gången.

Varför är det kallt i min lägenhet?
Om temperaturen är lägre än vanligt kan det bero på att vädret hastigt har slagit om eller att temperaturen mellan natt och dag svänger och att vårt värmesystem inte hunnit med att ställa om till att producera mera värme. Det kan också bero på luft i elementen eller att ventilen i termostaten har fastnat i stängt läge. Kontrollera därför först att ventilerna på ditt element står helt öppna. Mät temperaturen genom att lägga en termometer på ett bord innan du gör en felanmälan till vårt kundcenter.

Nyhetsarkiv8 okt, 2012Länk till artikeln

 

Möblerad visningslägenhet på Vitsippan, Norra Järnvägsgatan 5

Intresserad av Vitsippan men har ännu inte bestämt dig? Det finns fortfarande lägenheter kvar att göra intresseanmälan på.
För dig som är nyfiken på hur det kan se ut har vi, tillsammans med MIO, möblerat upp en lägenhet i huset.

Kontakta oss på Marknadsavdelningen, antingen via mail  alt.
telefon 023-458 00 för att boka tid.

 

Nyhetsarkiv4 okt, 2012Länk till artikeln

 

Nya öppettider på Studentkontoret

Besök oss gärna, vi finns på plats dessa tider:

  • Måndag 13,00-16,00
  • Onsdag 13,00-16,00
  • Fredag 9,00-13,00

Välkommen att kontakta oss via mail eller telefon, 023-458 00, om du vill boka tid för att träffa oss andra tider än dessa eller har frågor i största allmänhet.

 

Nyhetsarkiv2 okt, 2012Länk till artikeln

 

Trivseleftermiddag i Svärdsjö

Inför denna eftermiddag har du fått en enkät som vi gärna vill att du tar med dig till oss.
Utöver det pratar vi gärna boendefrågor, områdesutveckling och hur du upplever oss som hyresvärd.

Kan du inte komma på torsdag är det fritt fram att lämna enkäten i bovärdarnas brevinkast.

Välkommen!

Nyhetsarkiv1 okt, 2012Länk till artikeln

 

Tidsplanen ute i Herrhagen etapp 1 & 2.

Startdag för projektet är den 16 oktober och första huset i ordning är Herrhagsvägen 71.

Tidsplanen i sin helhet hittar du här nedan.

Nyhetsarkiv28 sep, 2012Länk till artikeln

 

Inbrott hos entreprenör

Med anledning av ett inbrott onsdagen den 19 september hos en av våra entreprenörer har 4 av våra huvudnycklar stulits. Under onsdagen har alla hyresgäster i dom drabbade fastigheterna fått information. Alla entre- och källardörrar har fått nya lås. Nu arbetar vi så snabbt vi kan med att ställa om alla lås till lägenhetsdörrarna. Securitas kommer att bevaka ovanstående områden t o m fredagen den 21 september.

Nyhetsarkiv20 sep, 2012Länk till artikeln

 

Ändrade öppettider Bobutiken & Marknadsavdelningen

Måndagen den 24 september håller Bobutiken öppet 9,00-12,30 och Marknadsavdelningen 9,00-12,00.

Eftermiddagen ägnar vi åt personalutveckling.

Nyhetsarkiv19 sep, 2012Länk till artikeln

 

Vitsippan, Norra Järnvägsgatan 7, som seniorboende.

Många uppskattar den profilering som ett seniorboende ger. Därför renodlar vi nu ett av husen på Norra Järnvägsgatan till +55 med namnet Växthuset. Namnet kommer av våra planer på att sätta upp ett växthus på gården. Huset kommer även inrymma en gästlägenhet.

Nyhetsarkiv18 sep, 2012Länk till artikeln

 

Besök på Britsen

Under denna vecka (38) hålls en stor bostadskonferens, här i Falun, med deltagare från hela Sverige. På Torsdag förmiddag kommer de till Britsen för att själva få se hur Britsen byggs om från det klassiska korridorsboendet till moderna och fräscha studentbostäder.

Nyhetsarkiv17 sep, 2012Länk till artikeln

 

Öppettider studentkontoret

From V 37 har studentkontoret nya öppettider. Du finner dem här.

Nyhetsarkiv6 sep, 2012Länk till artikeln

 

Dags för Argentum

Vill du har nära till alla väsentligheter men ändå bo lugnt och ha nära till skogen? Argentum är det perfekta valet för dig!

Inflyttningsdatum för Argentum, våra nybyggda hus på Galgberget, närmar sig. Vi har ett antal lägenheter kvar till uthyrning, hör av dig till vår Marknadsavdelning så berättar vi mer.

Nyhetsarkiv3 sep, 2012Länk till artikeln

 

Ordinarie öppettider i Bobutiken.

From måndag den 3 september går Bobutiken på Trotzgatan tillbaka till ordinarie öppettider.

Måndag - Fredag 10.00-12.30 resp 13.30-17.00.

Välkommen

Nyhetsarkiv30 aug, 2012Länk till artikeln

 

Välj Argentum

Inflyttningsdatum, 15 september närmar sig med stormsteg.

För dig som är vår hyresgäst erbjuder vi nu möjlighet att skriva kontrakt på någon av de lägenheter som finns kvar, flytta in den 15/9 och avsluta kontraktet på din nuvarande lägenhet till detta datum.

Kontakta oss på Marknadsavdelningen alt 023-458 00 så hjälper vi dig.

 

Nyhetsarkiv30 aug, 2012Länk till artikeln

 

Utlottning av biobiljetter på Facebook!

Allt du behöver göra är att besvara dessa 7 frågor, lämna in svaren den 19 november mellan klockan 10-18 i vår nya Bobutik på Kristinegatan 15, Stora Torget, under invigningsdagen, gilla oss på Facebook och dela den här tävlingschansen med dina vänner!

1) Vad heter det nya passivhuset på Galgberget som stod klart för inflyttning i september?

2) Vilket telefonnummer ringer du när du vill göra en felanmälan?

3) På vilken adress håller Kopparstadens studentkontor till?

4) Vilket år byggde Kopparstaden sitt första hyreshus?

5) Vad heter Bovärden som sköter om våra fastigheter i Vika?

6) Vilket datum gick Kopparstaden med i Facebook?

7) Utslagsfråga: Hur många inkommande samtal hade vår marknadsavdelning i oktober?

Namn på vinnare presenteras fredag den 23 november på Facebook.

 

1:a pris 4 biobiljetter

2:a pris 2 biobiljetter

3-5:e pris 1 biobiljett

 

Nyhetsarkiv27 aug, 2012Länk till artikeln

 

Ändrat öppethållande Bobutiken

Fredag den 31 augusti öppnar vår Bobutik på Trotzgatan kl 9,30 till följd av möte.

Välkommen.

Nyhetsarkiv27 aug, 2012Länk till artikeln

 

Vi renoverar Triangelgården

Nu är renoveringen av samlingslokalen Triangelgården i Norslund igång. Under arbetet kommer lokalen hållas stängd.
Vi ser fram emot att få öppna en uppfräschad lokal så fort som möjligt.

Information om nyöppning kommer du hitta här på sidan.

Nyhetsarkiv20 aug, 2012Länk till artikeln

 

Fotbollskollo

Avsluta sommarlovet i stor stil. Hälsinggårdens AIK och Kopparstaden bjuder in barn i ålder mellan 6 - 9 år boende i Norslund och Hälsinggården till en veckas fotbollskollo.

Nyhetsarkiv6 aug, 2012Länk till artikeln

 

Viktigt information gällande internet

Vi har idag börjat koppla in den nya Internet-tjänsten på B-kasern, Gammelvägen 5 samt Tallbacksvägen 2.
Med anledning av detta kan det förekomma mindre störningar idag och imorgon. Vi ber om överseende.

Nyhetsarkiv31 jul, 2012Länk till artikeln

 

Sommaröppet i Bobutiken vecka 30.

Under vecka 30, dvs 23 till 27 juli håller Bobutiken öppet kl 13,00-16,00.

Varmt Välkommen!

Nyhetsarkiv17 jul, 2012Länk till artikeln

 

Antagen till Högskolan Dalarna

Hur gör jag för att få studentbostad hos Kopparstaden?
Alla våra studentbostäder publiceras här på vår hemsida. Du börjar med att registrera dig i vår kö för studentbostäder. När du har registrerat dig måste du maila in ditt antagningsbesked till student@kopparstaden.se för att kunna göra intresseanmälningar. Du ska ha en studietakt om minst 75%. När vi har fått in ditt antagningsbesked (som visar att du är behörig) kommer vi att släppa på behörighetsspärren som gör det möjligt för dig att söka studentbostad. Vi mailar ut en bekräftelse till dig när spärren är borttagen.

Hur vet jag om jag har fått en studentbostad?
När/om du är först i kön på den bostad du anmält intresse på så kontaktar vi dig via telefon eller mail.

Hur bekräftar jag min bostad?
När du har fått en bostad ska du skriva under avtalet eller betala den första hyran inom 5 dagar. Börjar ditt avtal gälla direkt (eller inom mindre än 5 dagar) ska avtalet skrivas under eller första hyran betalas direkt. Observera att vi skickar inga avtal med posten. Du måste komma till studentkontoret för att skriva under avtalet eller betala första hyran. Har du inte möjlighet till det så mailar vi ut betalningsinformation.

Hur stor chans har jag att finna en studentbostad?
Historiskt har vi kunnat erbjuda studentbostad till dem som kommit in på första antagningen direkt till terminsstarten. Det är ingen garanti att det blir så även i år, men ett riktmärke. Finner du ingen studentbostad kan du alltid söka någon av våra lägenheter i vårt ordinarie bestånd.

Hur fördelar ni era studentbostäder?
Alla studentbostäder ligger ute här på hemsidan, öppet för alla att söka. Vi har 2 köer, torget och direkt. Bostäder på torget fördelas efter köpoäng och direkt är det "först till kvarn principen".

Kan jag anmäla mig till en ”väntelista” ifall jag inte hittar en bostad?
Nej. Alla våra bostäder publiceras på vår hemsida. Så fort vi får in bostad lägger vi ut den på nätet så att alla kan söka den. Vi har inga bostäder som du kan söka genom att ringa oss.

Jag står som reserv, kan jag söka studentbostad?
Nej. Du måste vara antagen för att kunna söka studentbostad.

 

Nyhetsarkiv12 jul, 2012Länk till artikeln

 

Ringa till Studentservice

Under perioden 11/7 - 21/8 kan det vara svårt att komma fram till oss via telefon. Du når oss enklast genom att skicka ett mail till student@kopparstaden.se

Nyhetsarkiv11 jul, 2012Länk till artikeln

 

Bästa jobbet 2012 – tävlingen om Dalarnas attraktivaste arbetsplats!

För första gången någonsin ska Dalarnas bästa arbetsplats utses. Vi hoppas bli vinnaren! Läs mer om tävlingen och hur det är att arbeta på Kopparstaden här.

Nyhetsarkiv10 jul, 2012Länk till artikeln

 

15 juli släpper vi 32 nya studentbostäder på Britsen

Var den förste som bor i ett av de nyrenoverade och fräscha rummen i F-korridoren! Den 15 juli släpper vi 30st enrummare och 2st tvåor. Lämna din intresseanmälan här from 15 juli.
Du kan läsa mer om Britsen här.

Nyhetsarkiv9 jul, 2012Länk till artikeln

 

Samuel Åhlman målar Britsen

Samuel som är född och uppvuxen i Falun pluggar på Konsthögskolan vid Umeå Universitet. Under våren ställde Samuel ut på Liljevalchs Vårsalong i Stockholm. Nu är det Britsens tur att bli dekorerat av Samuel. Vi ser med spänning fram emot resultatet och vi hoppas att ni gillar Britsens nya stil!

Nyhetsarkiv4 jul, 2012Länk till artikeln

 

Internet från 1 Augusti

Efter sommaren får vi enhetlig internetlösning i våra studentlägenheter*

Fr. o m 1 augusti installerar vi 100/10 Mb/s från Bredband2 i alla våra studentlägenheter*. I och med installationen kommer denna tjänst att ingå i hyran som höjs med 200 kr/månad (enligt överenskommelse med Hyresgästföreningen). Det innebär att vi kan erbjuda en högkvalitativ bredbandslösning med en leverantör och en support för bästa prestanda. Samtidigt kopplar vi in våra gemensamma studierum på B-kasern.

Du som i dag har ett bredbandsabonnemang
Du som idag har ett längre avtal med någon annan leverantör (gäller de tjänster som är beställda via portalen på kopparstaden.net) bör omgående säga upp avtalet för upphörande 1 augusti 2012. Din studentlägenhet kopplas automatiskt på 1 augusti 2012. Den leverantör du har idag är informerad om omläggningen.

Får du problem med uppsägningen
Får du problem med uppsägningen av ditt befintliga abonnemang kontakta studentkopparstaden@itux.se

Felanmälan fr. o. m 1 augusti 2012
Bredband2 är vår nya leverantör av bredband och när du behöver anmäla ett fel på din internetanslutning kontaktar du helpdesk@bredband2.se eller 0770-811 000.

Öppettider - support
Vardagar: 08.00 – 21.00
Helger: 10.00 – 18.00
När du felanmäler uppger du ditt lägenhetsnummer som du hittar på ditt kontrakt.

* detta gäller inte delat studentboende i våra vanliga lägenheter.

 

Nyhetsarkiv27 jun, 2012Länk till artikeln

 

Besök gällande brandsäkerhet?

Vi har fått information om att våra hyresgäster besöks av personer som ska informera om brandsäkerheten i våra fastigheter. Dessa personer är inte utsända av vare sig Kopparstaden eller Räddningstjänsten Dala Mitt.

Nyhetsarkiv27 jun, 2012Länk till artikeln

 

Hoppdagen på Järnet

Blev en succé!
Barnen hoppade, åt korv och busade runt i området. Föräldrarna var även de på plats.

Trollkarlen Micke trollade och gjorde fantastiska figurer med sina ballonger.

Tack alla ni som besökte oss och vi önskar er alla en skön sommar!

Nyhetsarkiv19 jun, 2012Länk till artikeln

 

Visning av Argentum.

Tisdagen den 26 juni kl. 17.00 – 19.00 öppnar vi dörrarna till en nyproducerad 4:a på Argentum.

Lägenheter ligger på nedre botten. Personal från Kopparstaden visar lägenheten.

Anmäl dig i vår lokal som ligger i anslutning till Argentum på nedre plan på Gruvrisgården.
Här kan du också få svar på dina frågor eller få hjälp att lämna intresseanmälan.

Parkering finns på andra sidan Tingsvägen – följ parkeringsanvisningarna.

Välkommen!

 

Nyhetsarkiv18 jun, 2012Länk till artikeln

 

Öppettider Augusti 2012

Studentkontorets öppettider under Augusti finns nu publicerade här.

Nyhetsarkiv14 jun, 2012Länk till artikeln

 

Cykelakuten.

Grattis du som har vunnit en biljett.
Du hämtar biljetten i vår Bobutik på Trotzgatan 16.
Ta med din legitimation när du besöker oss.
Välkommen in.

Susan Åslund, Källtorpsvägen 6b
Marie Alvsvåg, Jungfruvägen 31c
Julia Chapman, Tegelvägen 3c
Annelie Lindeström, Drottningvägen 2b
Paulina Borgstrand, Vallmansgatan 1
Torsten Bodén, Jungfruvägen 49b
Britt-Marie Sahlander, Hälsinggårdsvägen 28d
Anna-Britta Fäldt, Seminariegatan 37b
Tina Sjödén, Sturegatan 43a
Inga-Britt Rantanen, Mjölnarvägen 10b
Jenny Flink, Trädgårdsgränd 6b
Nils Fäldt, Seminariegatan 37b
Marie-Louise Sjöstrand, Herrhagsvägen 33
Marie Näsman, Trädgårdsgränd 4
Inga-Lill Bergkvist, Jungfruvägen 3b
Erik Hiswåls, Seminariegatan 41a
Sara Söderberg, Kungsgårdsvägen 38
Henric Hermansson, Södra Mariegatan 16
Helen Torsgården, Jungfruvägen 51a
Monica Söderlund, Svärdsjögatan 11c
Ulrika Grejs, Vallvägen 1b
Gardar Olaison, Sturegatan 35
Jan Tore Alfsvåg, Jungfruvägen 31c
Lena Torkkeli-Jonsén, Vallmansgatan 1
Lena Wikström, Seminariegatan 55c
Anna-Lena Lindén, Manhemsvägen 30
Liselotte Andersmats, Jungfruvägen 137b
Ethel Gustafsson, Slättavägen 5
Lena Olaison, Sturegatan 35
Barbro Annerberg, Sturegatan 46a

Nyhetsarkiv12 jun, 2012Länk till artikeln

 

Kulturdagen i Norslund

Tävlingen om bästa förslaget, att förbättra Nedre Norslunds gemensamma utemiljö är nu avgjord:

1:a pris Presentkort på mataffär 500 kr.
Susanne Moell

2:pris biobiljett
Hankija Skrijelj

3:e pris biobiljett
Stina Helmersson

Det vinnande förslaget lyder och har utsetts av representanter från Hyresgästföreningen och Kopparstaden AB:

Bygga större lekpark så det täcker samtliga åldersgrupper!
Grattis!

Om du ännu inte hämtat ut ditt pris är du välkommen att göra det på Café Delfinen.

Nästa kulturfest kommer att bli i Nedre Norslund den 12 augusti och vi hoppas även då att den kommer att besökas av många av våra hyresgäster!

 

Nyhetsarkiv11 jun, 2012Länk till artikeln

 

Fest i fokus på Järnets miljödag

Även de vuxna roades av fin musik och tipspromenad. Vi bjöd hyresgästerna på grillad korv med bröd, festis kaffe med dopp och visst hade det varit trevligt med hoppborgen som vi nu inte kunde ha p g a regnvädret.

Men… Under juni månad, när sommarlovet är inlett, kommer alla barn på Järnet att få hoppa i hoppborg en vacker eftermiddag.
Kolla efter anslag i trapphuset!

Vinnare på tipspromenaden blev:

1:a Dan Söderlund (kylväska)

2:a Birgit Pettersson (kylväska)

3:e pris: Agneta Zetterberg (kylväska)

4:e pris: Linnea Hallström (kaffe)

Tack alla ni som deltog och gjorde denna kylslagna dag till en solskenshistoria.

Nyhetsarkiv4 jun, 2012Länk till artikeln

 

Rooms at Britsen

It is now possible to search for available rooms at Britsen. You will find them here.

Nyhetsarkiv4 jun, 2012Länk till artikeln

 

Lokal talang!

Vi behöver en lokalförvaltare som självständigt ansvarar för våra lokaler och är kontaktperson mot våra lokalhyresgäster.
Läs mer här.

Nyhetsarkiv30 maj, 2012Länk till artikeln

 

Träffa Bo.

Vår hyresgästtidning Bo. Nu i var kommuninnevånares hand. Nummer 2 2012 ute nu.
Läs om våra nybyggen, ta del av tips inför sommaren, låt dig inspireras av våra hyresgäster
och var med och tävla!

Nyhetsarkiv29 maj, 2012Länk till artikeln

 

Jobba som bovärd!

Vi söker en talang som har förmågan att ge service som märks. Följ eller led oss på resan mot "Bäst i Dalarna.
Läs mer här. 

Nyhetsarkiv29 maj, 2012Länk till artikeln

 

Sommar i Bobutiken.

Fredag 1 juni firar vi sommarens ankomst genom att
införa sommartider i Bobutiken.
De nya tiderna 9,00-12,00 respektive 13,00-16,00
gäller perioden 1 juni till 31 augusti.

Varmt välkommen till oss i Bobutiken, Trotzgatan 16.

 

 

Nyhetsarkiv28 maj, 2012Länk till artikeln

 

Besök från Japan

Idag, fredag 25 maj, får vi besök av ledningen från ett Japanskt universitet. Universitet har ett elevutbyte med Högskolan Dalarna och kommer till oss för att se hur studenter bor här i Falun.

Nyhetsarkiv25 maj, 2012Länk till artikeln

 

Sommar i Bobutiken.

Fredag 1 juni firar vi sommarens ankomst genom att införa sommartider i Bobutiken.
De nya tiderna 9,00-12,00 respektive 13,00-16,00
gäller perioden 1 juni till 31 augusti.

Varmt välkommen till oss i Bobutiken, Trotzgatan 16.

 

 

Nyhetsarkiv21 maj, 2012Länk till artikeln

 

Sommartider på Studentkontoret

Mellan 4/6 - 31/7 har studentkontoret öppet måndagar 12-16 samt fredagar 08 - 12. Öppettider under Augusti kommer publiceras här under Juni. Du kan alltid nå oss via student@kopparstaden.se eller genom växeln 023 - 458 00 vardagar.

Nyhetsarkiv18 maj, 2012Länk till artikeln

 

Herrhagsdagen 13 maj

Trevlig musik, hoppborg, häst och vagn, ansiktsmålning, grillkorv, kaffe, tipspromenad, tävling m.m. listan kan göras lång på de aktiviteter som våra hyresgäster bjöds på.

Följande blev pristagare i tipspromenaden och belönades med chokladaskar.
1. Kevin Andersson 12 rätt
2. Mariana Johansson 12 rätt
3. Tony Johansson 12 rätt

Bästa inlämnade förbättringsförslag för vårt bostadsområde inlämnades av Judith Persson:
"Plockar varje person upp sitt skräp så blir det trevligare och man ska lära sina barn göra detsamma och att alla ska vara rädda om sakerna som finns i området samt det är viktigt för oss alla att de som har djur i området också sköter sig" Judith belönades med ett presentkort värt 500kr på ICA.

2:a pris: Biobiljetter gick till Ylva Esbjörs där förslaget var:
"Att skapa Vi-känsla, det är viktigt att vi hyresgäster kommunicerar och förstår att det är vi tillsammans som skapar trivsel"

3:e pris: Biobiljetter gick till Per Söderlind där förslaget var:
"Mer belysning som har rörelsedetektorer i bostadsområdet."

Det inkom ett stort antal bra förslag och vi kommer naturligtvis att titta även på de andra förslagen och återkoppla till er i området om vad vi kan göra.
Ett stort tack till er alla som gjorde denna dag möjlig!

Nyhetsarkiv15 maj, 2012Länk till artikeln

 

Uppgradering av vår telefonväxel

Idag, den 15 maj, byter Falu kommun hela sin växel. Under denna omläggning kan det förekomma en del driftstörningar. Eftersom Kopparstaden är en del av Falu kommuns växel drabbar detta även oss. Det innebär att det kan vara problem med att komma fram på vårt växelnummer 023-458 00. Får du problem med att ringa oss, maila istället på kundcenter@kopparstaden.se

Nyhetsarkiv15 maj, 2012Länk till artikeln

 

Sommarjobba i Falun och i behov av boende?

På Studenthemmet Britsen kan vi erbjuda boende över sommaren. För mer information kontaktar du studentkontoret via mail student@kopparstaden.se eller telefon 023 - 458 00.

Nyhetsarkiv7 maj, 2012Länk till artikeln

 

International student autumn 2012

You will find all the information you need here.

Nyhetsarkiv7 maj, 2012Länk till artikeln

 

Information gällande renoveringar på Tallbacksvägen

Mer information finner du i de bifogade dokumenten.

Nyhetsarkiv26 apr, 2012Länk till artikeln

 

Öppettider Valborg

Måndag 30/4
Bobutiken 9 - 12
Marknad 9 - 12
Kundcenter 7,30 - 12
HK 7 - 12
Studentkontoret 12 - 16
Tisdag 1/5
Stängt

Nyhetsarkiv23 apr, 2012Länk till artikeln

 

Problem med epostutskick

Detta har inneburit att förslag och erbjudanden inte skickats ut till registrerade e-postadresser utan enbart till din användare på Mina Sidor. Systemet är nu åter i bruk vilket innebär att du kan få redan inaktuella förslag och erbjudande skickat till dig. Vi beklagar det inträffade och hoppas du har överseende med det inträffade.

Har du frågor är du välkommen att kontakta vår marknadsavdelning.

 

Nyhetsarkiv20 apr, 2012Länk till artikeln

 

Important information to our exchange students!

If you have a gmx.de or web.de email address please send us another one. These email suppliers are unable to receive emails from Kopparstaden.se


Nyhetsarkiv20 apr, 2012Länk till artikeln

 

Ett enklare sätt att felanmäla

Du vet väl om att du kan göra din felanmälan direkt här på sidan? Inget mer väntande i telefon, dessutom öppet dygnet runt. Smart, eller hur! Nu är det dessutom ännu enklare att göra din felanmälan. Klicka dig vidare här och följ sedan instruktionerna.

Nyhetsarkiv17 apr, 2012Länk till artikeln

 

Boende för gymnasielever

Ska du, eller är du förälder, och ditt barn ska studera på en gymnasieskola i Falun. Läs mer här.

Nyhetsarkiv12 apr, 2012Länk till artikeln

 

Studierum Britsen

Bilder och information om våra studierum finns nu här.

Nyhetsarkiv2 apr, 2012Länk till artikeln

 

Vitsippan

Nu kan du anmäla ditt intresse över våra nybyggda hus i Kvarteret Vitsippan. 54 superfräscha lägenheter med riktigt hög standard. Du finner lägenheterna här. Under slutet av nästa vecka kommer det mer information om Vitsippan här på hemsidan.

Nyhetsarkiv30 mar, 2012Länk till artikeln

 

Säljare av säkerhetsprodukter i våra områden

Det har återigen dykt upp säljare av olika typer av räddningsprodukter i våra områden. De säger att de i samarbete med Räddningstjänsten Dalarna erbjuder olika typer av brandsläckare, brandfiltar mm. Vi har varit i kontakt med Räddningstjänsten som meddelar att de INTE har några sådana aktiviteter i våra områden. Kopparstaden rekommenderar sina hyresgäster att kontakta sitt hemförsäkringsbolag i frågor gällande säkerhetsprodukter.

Nyhetsarkiv22 mar, 2012Länk till artikeln

 

Byggstart Bojsenburg

Uppdaterad information gällande renovering av uteplatser samt tak och fasad i Bojsenburg finns nu här.

Nyhetsarkiv22 mar, 2012Länk till artikeln

 

Vinnare skidspelen 2012

Deltog du i tävlingen i vårt tält under Skidspelen? Se här om du är en vinnare.

Nyhetsarkiv20 mar, 2012Länk till artikeln

 

Studierummen och gästrummet

Öppnar den 1 mars på Britsen. Studierummen bokar du via de digitala anslagstavlorna i korridoren. Gästrummet bokar du genom studentkontoret.

Nyhetsarkiv27 feb, 2012Länk till artikeln

 

Internet på Britsen

1/3-31/7 bjuder vi på Internet på Britsen. Mer information finner du här.

Nyhetsarkiv20 feb, 2012Länk till artikeln

 

Studentundersökning

Vi har nu analyserat resultat av vår studentundersökning. En sammanfattning finner du här.

Nyhetsarkiv15 feb, 2012Länk till artikeln

 

Bovärdsområden

Bovärdssidan är nu uppdaterad med bilder på samtliga våra bovärdar och vilka fastigheter de ansvarar för.

Nyhetsarkiv7 feb, 2012Länk till artikeln

 

Dalapilot för grön utveckling

På måndagen utsågs Kopparstaden, tillsammans med 5 andra Dalaföretag, till "Dalapiloter för grön utveckling".
- Det här är ett bevis på att ett långsiktigt och enträget arbete med energifrågor ger resultat, säger Kopparstadens Driftchef Kenneth Ahlström. Läs mer om vårt miljöarbete.

Nyhetsarkiv7 feb, 2012Länk till artikeln

 

Uppdaterad rutin för dig som söker studentbostad

From 1 februari har rutinen för att ställa sig i studentbostadskön förändrats något. Läs mer här.

Nyhetsarkiv1 feb, 2012Länk till artikeln

 

Nu släpper vi 36 lägenheter på Galgberget - Kv. Argentum

36 nya lägenheter släpps nu på Galgberget - kv. Argentum. Inflytt i september 2012. Klicka här för att redan i dag titta in i en av lägenheterna i 3D.

Nyhetsarkiv9 jan, 2012Länk till artikeln